FiveGame SA:MP GameMod, Tutoriale

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

FiveGame SA:MP GameMod, Tutoriale
FiveGame SA:MP GameMod, Tutoriale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FiveGame SA:MP Daca aveti orice fel de intrebari nu ezitati sa ne contactati. O zi buna, Echipa
Forumul FiveGame este in cautare de persoane capabile pentru a modera forumul și pentru a ajuta utilizatorii la nevoie.
Salut, vreau sa va anunț ca în

In jos
avatar
Shower
Manager
Manager
Mesaje : 236
Data de inscriere : 11/10/2015
Varsta: : 31

ZEROPING - From zero to hero (latest technologies) Empty ZEROPING - From zero to hero (latest technologies)

28/2/2021, 06:52
Salut. M-am apucat si eu de scriptat si am facut un gm "de la 0" cum se zice din cate am inteles.
M-am gandit sa postez update-uri la el cand am timp de pierdut, deci daca printr-o minune se gandeste cineva sa il descarce si sa-l foloseasca, 'stai gianâ pi el' cum ar zice Speak. Voi incerca sa il fac cat mai diferit de ce s-a mai vazut prin romania, nu neaparat la sisteme, ci si pe design.
Numele gamemodeului l-am pus doar asa ca mi-am amintit de zeroping (hostu) si nu stiam cum sa-i spun ca era obligatoriu ca sa pot posta, iar 'gamemode shane' e prea asa parca.
 
Cu ce mi-am petrecut timpul pana acum?
- ma realizat momentan doar sistemul de inregistrare/logare (parola, email, varsta si alegerea skinului in functie de sex/gender). La logare am adaugat si loguri in cazul in care cel care se conecteaza reuseste sa intre pe cont sau nu.
- la faza cu alegerea skinului m-am inspirat de la un server rus, mi s-a parut misto ideea. Ai de ales intre 4 regiuni (european, afro american, asian si latino), cu cate 8 skinuri pentru fiecare regiune, 4 pentru barbati adv si 4 pentru domnisoare si doamne.
- am adaugat cateva functii pe care le-am folosit pe parcurs, precum detectarea numelui, actualizarea in baza si alte nebunii, sub alta forma fata de ce mai gasiti prin gamemode-uri cred, n-am mai descarcat de mult un gm sa vad ce-au mai facut baietii in ultimii 2 ani Smile).
- am adaugat o comanda prin care sa poti seta admin unui jucator (/setadmin), impreuna cu loguri pentru aceasta.
- am folosit cele mai noi 'tehnologii', pe care o sa le enumar aici: crashdetect 4.20, sscanf 2.10.2, mysql r41-4, pawncmd 3.3.3, iar pe partea de include-uri, am folosit cea mai recenta versiune YSI (5.4) si easyDialogs pentru dialoguri, desigur.
- am adaugat si o camera de apartament pentru logare / selectarea skinului si sexului (gender), lafel, inspirata de pe serverul respectiv. Mapa nu e facuta de mine, am luat-o si eu de la cineva, dar pana la urma, daca tot e pe net, dc sa nu ne folosim de resursele altora, pentru asta au fost postate.
 
* textdraw-urile de la selectarea skinului *
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
=== Download 1.00.01 ===
Download: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
VirusTotal: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
===================
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Update 1.00.02:
- realizat dmv-ul, impreuna cu speedometrul. Am optat pe ceva mai 'modern', nu doar un text care sa indice viteza.
- am adaugat cateva comenzi, de unele aveam nevoie, altele le-am adaugat cand ma gandeam cum sa fac textdraw-urile.
- am mai adaugat cateva functii noi, precum si functionalitatea motorului, luminilor, etc pentru vehicule.
* textdraw-urile de la dmv si speedometru *
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
=== Download 1.00.02 ===
Download: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
VirusTotal: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
===================
* baza de date se afla in arhiva / accept si sfaturi sa stiti ca nus perfect
(am lasat si fisierele .exe de la sa-mp, de asta apare warninguri, plus pawncmd.dll care e detectat, insa e cel oficial, il puteti inlocui daca aveti dubii)
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum